Dzisiaj kontrowersyjnie. Znowu, przepraszam.  Pisząc taki artykuł w kraju, w którym większość społeczeństwa to magistrowie,  zdaję się na publiczny lincz. Ale może nie ocenisz samego tytułu, tylko przeczytasz dalej i dopiero później wyrazisz swoją opinię? Oczywiście zachęcam Cię do dyskusji, w komentarzach.

praca na etacie czy własna firma
praca na etacie czy własna firma

Studiujesz? To fajnie, na pewno to Cię rozwija w jakiś sposób. Naturalną koleją rzeczy po szkole średniej, jest pójście na wyższą uczelnię. Kiedy koledzy w liceum pytają, gdzie idziesz na studia, nie możesz przecież odpowiedzieć, że nigdzie. Dlatego mamy masę socjologów, pedagogów i zero miejsc pracy. Mamy za to bezrobocie. Brawo.

I tu może tu Cię zaskoczę, może nie, ale najwięcej ludzi, którzy otwierają swoje firmy, są to ludzie bez wykształcenia. Dlaczego? Ludzie, którzy idą na studia, później zdobywają zawód, odpowiedni swoim kwalifikacjom.

A co robi człowiek bez takiego wykształcenia? Kombinuje! Dorabia, pisze dotacje, wymyśla sposoby na zarobienie kasy. Przecież nie ma wyszkształcenia, żeby pracować w urzędzie. Nieraz inwestuje, pisze biznes plan i ciągle się uczy nowych rzeczy. Wgłębia się nieraz w rzeczy, o których nie ma zielonego pojęcia, zakłada firmę i jeśli jest odpowiednio zmobilizowany i solidny- w końcu osiąga sukces.

Co robi człowiek po studiach? Jeśli oczywiście ma szczęście, albo ,,plecy” to pracuje na etacie, przychodzi do domu, sprząta, odpoczywa, zbiera na wakacje.  I tak mu mija życie.

praca na etacie czy własna firma
praca na etacie czy własna firma

Oczywiście, nie mówię, że wszyscy. W tym artykule, pozwolę sobie na ogólniki.  

Nieraz spotkałam się z opiniami, że ludzie bez wykształcenia, są po prostu głupsi. Zgodzę się ze stwierdzeniem, że na pewno nie mają wiedzy takiej, jak ludzie po studiach, ale na pewno nie są głupi.  Jeśli oczywiście mierzymy to miarą studiów.  Mają za to doświdczenie, zdolność podejmowania decyzji, nieraz ryzyka, oraz są bardziej kreatywni, niż większość urzędników.

Czy żeby coś osiągnąć trzeba posiadać wykształcenie wyższe?

Nie.  Wszystko zależy od człowieka. Nieraz osoba po studiach osiągnie więcej, niż osoba bez wykształcenia. I na odwrót. To sprawa indywidualna. Na pewno, nie należy mierzyć poziomu IQ miarą studiów.

 

Claudia